1 room apartment of 35m² in Gothenburg

Smörkärnegatan 25, 412 78 Gothenburg, Sweden

8,016 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 27-04-2026

apartment for rent at Göteborg

Välkommen till Kv. Mejeristen i Kallebäcks Terrasser! Här finns nu en ljus och välplanerad lägenhet med en rymlig balkong. Lägenheten ligger i en fastighet som stod klar för inflyttning i början av 2022 och har ett attraktivt läge i ett naturskönt område i närheten av centrala Göteborg. I den här moderna lägenheten har samtliga rum ekparkett, köket har köksinredning från Vedum och vitvarorna är från Cylinda. Det helkaklade badrummet är utrustat med tvättmaskin, torktumlare och handdukstork. I hallen är det klinker vid entrédörren och det finns förvaring i form av en garderob och hatthylla. Lägenheten ligger i en modern och energieffektiv fastighet där varje lägenhet har individuell mätning av el och vattenförbrukning som tillkommer till hyran. Mätarna avläses månadsvis och förbrukningen debiteras på hyresavin. Detta är en rökfri fastighet, vilket innebär att hålla lägenheten samt eventuell balkong/uteplats rökfri. Det är inte heller tillåtet att röka på gemensamma ytor som gården, i anslutning till entréer, på parkering eller i garage. I Kallebäck byggs det för fullt och inflyttning sker löpande. När Kallebäcks Terrasser står klart kommer det att finnas nästan 2000 lägenheter från 1-6 rok. Med sitt strategiska läge precis intill E6:an och riksväg 40 kommer du dessutom snabbt iväg – även om det kommer ta emot att åka härifrån. Varmt välkommen med din ansökan!

Property type

apartment

Rooms

1

Size

35 m²

Price

8,016 kr

Rental period

Unlimited

Available from

27-04-2026

Price per m²

229 kr

Map

The listing is located at Smörkärnegatan 25, 412 78 Gothenburg, Sweden

Loading map