4 rooms apartment of 95m² in Järfälla kommun

Handkvarnsgränd 2, 177 53 Järfälla kommun, Sweden

21,967 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 23-04-2026

apartment for rent at Järfälla

Rymlig och social 4-rumslägenhet om hela 95 kvm på våning 4 med en stor balkong som erbjuder härlig kvällssol. Lägenheten har en öppen och välplanerad planlösning som skapar fina sociala ytor för både vardag och fest. Med ljusa väggar och parkettgolv i ljus ek är känslan modern och inbjudande. Köket är utrustat med vita luckor, rostfria handtag, bänkskiva och stänkskydd i laminat samt rostfri diskho. Här finns även diskmaskin och mikrovågsugn för en smidig vardag. Bostaden erbjuder dessutom två badrum med grått klinkergolv och vitt kakel på väggarna. Båda är utrustade med tvättmaskin och torktumlare, vilket gör vardagen extra bekväm för familjen eller hushållet. I hyran ingår uppvärmning, kallvatten, bredband (1000/1000 Mbit/s) samt basutbud för TV och telefoni via Telia. Varmvatten och hushållsel debiteras separat via individuell mätning (IMD), vilket innebär att du endast betalar för din faktiska förbrukning och inte behöver teckna något eget elavtal. Flora är ett modernt kvarter med 155 nyproducerade hyresrätter, beläget i den växande stadsdelen Söderdalen i Jakobsberg. De sex våningar höga husen bildar en L-formad struktur som omsluter en grönskande innergård med planteringar och sociala ytor – en naturlig mötesplats för grannar och vänner. Intill planeras en ny förskola och i området finns redan den trevliga Lillängsparken med ytor för lek, aktivitet och avkoppling. I närområdet finns även träningsanläggningar, simhall och golfbana. På bekvämt gångavstånd ligger Jakobsbergs Centrum med pendeltågsstation, butiker och restauranger, och en kort cykeltur bort finns Barkarby Handelsplats med ett stort utbud av shopping. Pendeltåget tar dig till Stockholm City på cirka 20 minuter. OBS: Bilder är från en liknande lägenhet i samma byggnad. För exakta detaljer, se planritning. Angiven hyra i annonsen avser 2026 års nivå. Vid gemensam ansökan skrivs hyresavtalet endast med huvudsökande.

Property type

apartment

Rooms

4

Size

95 m²

Price

21,967 kr

Rental period

Unlimited

Available from

23-04-2026

Price per m²

231 kr

Map

The listing is located at Handkvarnsgränd 2, 177 53 Järfälla kommun, Sweden

Loading map