2 rooms apartment of 64m² in Köping

Stora gatan, 731 32 Köping, Sweden

8,563 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 10-03-2026

apartment for rent at Köping

Välkommen till mysig 2:a i centrala Köping! NY HYRESRABATT: 1 000 KR. RABATT/MÅNADEN I 24 MÅNADER PÅ DENNA LGH. (ordinarie månadshyra 9 563 KR) LÄGENHETEN Lägenheten renoverades 2022 och har genomgående parkettgolv och vitmålade väggar. Köket är utrustat med inbyggnads ugn, spishäll, fläkt, kyl och frys samt diskmaskin. Helkaklat badrum med golvvärme, duschväggar, handfatskommod, handdukstork samt förberedelse för tvättmaskin. En mysig balkong med välvda dubbeldörrar finns i anslutning till vardagsrummet. Sovrummet har gott om förvaring med tre inbyggda garderober. Nya fönster sedan hösten 2025. Fiber installeras våren 2026. OMRÅDE / FASTIGHETEN Här bor man mitt i centrum men i en lugn och fin fastighet med gångavstånd till affärer, restauranger, sjukhus och tågstation. Det finns en innergård där det även finns sopsortering. KOMMUNIKATION • Hökartorget: 4 minuters promenad. • Big Inn köpcentrum: 4 minuter med bil. • Köpings Lasarett: ca 14 minuters promenad. 3 minuter med bil. • Köping station: ca 12 minuter promenad. 3 minuter med bil. KÖPING Köping är en mysig mindre stad med flera butiker, restauranger och konditori. Är man i centrum ska man inte missa det vackra promenadstråket utmed ån. Med Mälaren och flera vackra naturområden runt knuten har du goda möjligheter till fiske, njutbara promenader och bad. Runt om i kommunen finns bra skolor, gymnasium, bibliotek och många fina lekplatser. Med det geografiska läget är det lätt att ta sig till och från Köping, med drygt en timme till Stockholm med tåg och en dryg halvtimmes bilfärd till Västerås, Örebro och Eskilstuna. I Köping hittar du både livskvalitet och lugn. SÖK via HomeQ - har du frågor kontakta: Anneli Rickardsson - Uthyrare [email protected] 010-17 89 788

Property type

apartment

Rooms

2

Size

64 m²

Price

8,563 kr

Rental period

Unlimited

Available from

10-03-2026

Price per m²

134 kr

Map

The listing is located at Stora gatan, 731 32 Köping, Sweden

Loading map