1 room apartment of 34m² in Marielund

Jägarbacken, 647 35 Marielund, Sweden

7,675 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 05-05-2026

apartment for rent at Mariefred

Välkommen till en fin 1 rum och kök på ca 34 kvm på Jägarbacken 56B i Mariefred. Lägenheten ligger på tredje våningen och parkeringsplats finns att hyra i intilliggande garage. Alla bostäder är modernt inredda med vacker enstavig ekparkett, bänkskiva i kvarts och helkaklade badrum med golvvärme. Alla kök har även fina vitvaror som induktionshäll och varmluftsugn. Bostäderna präglas av en nytänkande och stilren framtoning med exklusiva materialval. Huset är byggt med cirkulära byggsystem vilket gör hushållet hållbart i drift. I fastigheten finns Telia fiber bredband 100 mbit/s/bredbandstelefoni/bas-paket för TV. Kostnaden för bredbandet är 300kr/mån. I Marielundsviken får du det bästa av två världar – lugnet med promenadavstånd till bad- och båtplatser samt närheten till stadens utbud. Här bor du med kort och bekvämt gångavstånd till omtyckta Marielunds förskola samt flera inbjudande lekplatser för familjens yngsta. På bara cirka fem minuter med bil når du Mariefreds charmiga stadskärna, där skolor, idrottsplats, golfbana, butiker, caféer och restauranger väntar. Det finns också en upplyst gång- och cykelväg som gör det enkelt att promenera eller cykla in till centrala Mariefred. Under sommarhalvåret sätter det lilla extra guldkant på tillvaron – då kan du ta det nostalgiska ångtåget hela vägen in till stadskärnan. Ett drömläge för pendlare! Endast 300 meter till Läggesta station, med snabba förbindelser till Stockholm (ca 38 min), Södertälje (ca 16 min) och Eskilstuna (ca 24 min). Här bor du med både bekvämlighet och livskvalitet runt hörnet. Visning sker efter överenskommelse. Sveafastigheter tillämpar bakgrundskontroll vid uthyrning. Varmt välkommen till att ansöka till denna lägenhet. Kontakt: Thomas Östholm, [email protected], 010-179 19 14.

Property type

apartment

Rooms

1

Size

34 m²

Price

7,675 kr

Rental period

Unlimited

Available from

05-05-2026

Price per m²

226 kr

Map

The listing is located at Jägarbacken, 647 35 Marielund, Sweden

Loading map

Popular rental choices