Listed today

2 rooms apartment of 49m² in Örebro

Granrisvägen 29, 702 34 Örebro, Sweden

5,727 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 13-05-2026

apartment for rent at Örebro

Granrisvägen 29 B, 70235 - LGH 1403, 07-7202-1-0252 Denna fastighet ägs av Hemgårdens Förvaltnings AB men förvaltas av HSB Hyresrätt i MälarDalarna. Det innebär att man tecknar avtal med Hemgården som hyresvärd men det är HSB som administrerar uthyrningen med kontrakt, hyresavier etc. Det är även HSB:s förvaltare som besiktar lägenheterna samt sköter nyckelutlämningen. Rabattkampanj – Teckna hyresavtal nu och få en hyresrabatt i 3 år! Hemgården erbjuden nu en generös hyresrabatt under tre år för den som tecknar ett avtal på denna lägenhet. År 1 är hyresrabatten på 2 200kr/mån, År 2 är rabatten på 1 700kr/månad och År 3 är rabatten på 1 000kr/månad. Lämna din intresseanmälan så blir du kontaktad för en visning! Hyran i annonsen är inkl hyresrabatt år 1. Ordinarie hyra är 7 927kr/mån. Hög standard. Lägenheten totalrenoverades och moderniserades 2022. Lägenheten har försetts med nya ytskikt och ny badrumsinredning. Wc/dusch har nytt klinkergolv, komfortgolvvärme, duschvägg och helkaklade väggar. Del av hall har försetts med tåligt klinkergolv. Alla övriga golvytor har parkettgolv i ek. Nytt kök med nya vitvaror inklusive inbyggd diskmaskin och mikrovågsugn. Ytterdörren är en ny robust säkerhetsdörr med förhöjd ljudisolering för att skapa ett behagligt och tryggt boende. Övriga invändiga dörrar är nya. I hyran ingår vatten och värme. Till lägenheten finns ett väl tilltaget lägenhetsförråd. I hyran ingår vatten, värme, sophämtning och Tele 2’s grundutbud av Tv-kanaler liksom låsbara cykelhus. Hyresgästen behöver ha eget abonnemang för hushållsel och bredband/tele/TV. Lägenhetsbilderna i annonser är bilder tagna i en lägenhet i huset. Standarden är lika i alla lägenheter på Granrisvägen 29A-C men vissa avvikelser kan förekom från hur bilden ser ut i annonsen för just denna lägenheten.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

49 m²

Price

5,727 kr

Rental period

Unlimited

Available from

13-05-2026

Price per m²

117 kr

Map

The listing is located at Granrisvägen 29, 702 34 Örebro, Sweden

Loading map