2 rooms apartment of 46m² in Sollentuna kommun

Frestavägen 122B, 192 48 Sollentuna kommun, Sweden

12,055 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 28-04-2026

apartment for rent at Sollentuna

Kastellet ligger i Norra Väsjön i Sollentuna, en växande stadsdel mellan naturreservaten Törnskogen och Rösjöskogen. Här bor du med skog och sjöar runt knuten och samtidigt nära bussförbindelser mot Sollentuna centrum och vidare med pendeltåg. Utanför huset stannar busslinje 527 vid hållplats Kastellgården och tar dig enkelt till centrum med butiker, service och vidare kommunikationer. I närområdet finns även Sollentuna centrum, Häggviks handelsplats och gott om vardagsservice. Fastigheten rymmer cirka 150 välplanerade lägenheter, huvudsakligen ettor och ett mindre antal tvåor. Bostäderna har stora fönsterpartier, vitmålade väggar och ekparkett som skapar en ljus och trivsam känsla. Köken är fullt utrustade med moderna vitvaror, vita skåpsluckor, gott om förvaring och arbetsyta samt förberedelse för diskmaskin. Badrummen är helkaklade med klinkergolv, duschvägg i glas och kombimaskin med både tvätt- och torkfunktion. De flesta lägenheter har rymlig balkong med utsikt mot Väsjöbacken eller skogen, alternativt fransk balkong eller uteplats mot innergården. Från trapphuset når du en grönskande innergård som bjuder in till avkoppling. Huset har hiss till alla våningsplan, fiberuppkoppling och inomhusgarage med platser att hyra via Parkando. I närområdet finns fyra sjöar med badmöjligheter, Edsbergs sportfält med idrottsanläggningar och Väsjöbacken med skidåkning vintertid. Här blir naturen utanför dörren en naturlig del av vardagen. Bredband 250 kr Varmvatten: Individuell mätning Parkering: Parkando Hyresnivå 2026

Property type

apartment

Rooms

2

Size

46 m²

Price

12,055 kr

Rental period

Unlimited

Available from

28-04-2026

Price per m²

262 kr

Map

The listing is located at Frestavägen 122B, 192 48 Sollentuna kommun, Sweden

Loading map