Listed today

2 rooms apartment of 60m² in Malmö

Docentgatan 22f, 215 52 Malmö, Sweden

9,786 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

Docentgatan 22 F

Om bostaden Nu har du möjlighet att söka en attraktiv och välplanerad 2 rum och kök om 60 kvm på Docentgatan 22 F. Lägenheten är belägen högst upp i huset på våning 4 av 4 och erbjuder ett lugnt och trivsamt boende med fint ljusinsläpp. Den genomgående planlösningen skapar rymd och ett naturligt ljusflöde genom hela bostaden. Hall, kök och vardagsrum har parkettgolv som ger en varm och enhetlig känsla. Köket är utrustat med induktionshäll med varmluftsugn samt diskmaskin, hel kyl och frys en praktisk lösning för både vardag och helg. För ökad trygghet är säkerhetsdörr installerad. Det helkaklade badrummet är utrustat med halvrund duschkabin, handdukstork och tvättpelare, vilket ger extra komfort i vardagen. I hallen finns en rymlig klädkammare som erbjuder goda förvaringsmöjligheter. Från bostaden nås även en balkong som blir en naturlig plats för avkoppling. Inför inflyttning genomförs vissa förbättringar, såsom sprutlackering av köksluckor, byte av badrumskommod samt målning av taket i badrummet, vilket ger bostaden ett fräscht lyft. OBS! Vissa bilder är redigerade som visar hur standarden ser ut i lägenheten och ger inredningsförslag. Varmt välkommen med din ansökan! Hyresinformation I hyran ingår avgift för kabel-TV, värme och kallvatten. Individuell mätning av varmvatten tillämpas, vilket innebär att ni betalar för den mängd varmvatten som ni förbrukar. Denna kostnad debiteras i efterhand på hyresavin. Hyran avser 2026-års hyresnivå.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

60 m²

Price

9,786 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Price per m²

163 kr

Map

The listing is located at Docentgatan 22f, 215 52 Malmö, Sweden

Loading map