Listed today

2 rooms apartment of 76m² in Borås

Backadalsstigen 8A, 504 52 Borås, Sweden

9,929 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 19-05-2026

apartment for rent at Borås

I Bergsäter, en kort promenad från Borås Centrum ligger Lunden. Ett nybyggt hyresrättsprojekt med 53 lägenheter i storlekarna mellan 1 till 5 rum och kök. De välplanerade lägenheterna har fina materialval rakt igenom med ekparkettgolv och vitmålade väggar. Köken har kaklade stänkskydd, separat eller kombinerad kyl och frys, diskmaskin, mikrovågsugn, inbyggd ugn och induktionshäll. Badrummen håller hög standard med separata eller kombinerade tvätt/torktumlare, golv med komfortvärme, dusch, toalett och handdukstork samt är inredda med vitt kakel på väggarna respektive mellangrått klinker på golvet. Tillägg på hyran är kall och varmvatten som debiteras efter faktisk förbrukning. I huset finns även en förskola och det finns en fin innergård med lekplats att vistas i för hyresgästerna på kvällar och helger.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

76 m²

Price

9,929 kr

Rental period

Unlimited

Available from

19-05-2026

Price per m²

131 kr

Map

The listing is located at Backadalsstigen 8A, 504 52 Borås, Sweden

Loading map