3 rooms apartment of 101m² in Falköping

Flash, Storgatan 12, 521 42 Falköping, Sweden

12,878 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 10-03-2026

apartment for rent at Falköping

Sekelskifteslägenhet i nyrenoverade exklusiva Hallenska huset! Denna vackra sekelskiftslägenhet om 3 rum och kök, generösa 101 m², erbjuder en unik kombination av historisk charm och modern komfort. Lägenheten totalrenoverades 2023 med stor omsorg om både materialval och detaljer, vilket skapar ett hem där klassiska sekelskiftesattribut möter en stilren och samtida design. Bostaden präglas av ett imponerande sluttande tak med synliga takstolar och stödben som är smakfullt belysta och ger rummen en varm och arkitektonisk karaktär. De stora takfönstren släpper in ett fantastiskt ljusflöde som tillsammans med generös takhöjd skapar en luftig och inbjudande atmosfär. Köket går i en elegant varmgrå nyans och är modernt utformat med goda arbetsytor och förvaring – perfekt för både vardagsmatlagning och sociala middagar. I vardagsrummet finns en vacker kakelugn som blir ett naturligt blickfång och bidrar till den genuina sekelskiftskänslan. Lägenheten har ett genomgående härligt ljusinsläpp och från fönstren erbjuds en charmig utsikt över Stora torget i Falköping, vilket ger bostaden ett levande och centralt läge med stadens puls precis utanför dörren. Ett unikt boende för dig som uppskattar karaktär, ljus och generösa ytor – mitt i hjärtat av Falköping. SERVICE: P-plats, med eller utan laddstolpe, hyrs via separat avtal. Källaren inrymmer cykelförråd & lägenhetsförråd. Huset ligger nära bussförbindelser till tågstationen för vidare transport till Stockholm, Göteborg och Jönköping. HYRESVÄRDEN: Sekelhus Boktryckaren KB är ett helägt dotterföretag till Svenska Sekelhus AB.

Property type

apartment

Rooms

3

Size

101 m²

Price

12,878 kr

Rental period

Unlimited

Available from

10-03-2026

Price per m²

128 kr

Map

The listing is located at Flash, Storgatan 12, 521 42 Falköping, Sweden

Loading map